please wait, site is loading

Blog

Impression

Tarih:: Haziran 14, 2017 Yazar: admin |
Impression

Impression

Merhaba,

 

Fotoğraf ve resim görsel sanatların birbirleri ile etkileşimde olan iki dalı. Birbirlerinden esinlenen bazen iç içe geçen bu iki dalın ortak gayesi yaşananları ve görülenleri hislerle bütünleştirip izleyicisine aktarmak.

 

 

Fotoğraf üzerinden anlatmak gerekir ise son 10 yılda fotoğrafların giderek resme benzediğini söyleyebiliriz, düzenleme programlarında geliştirmeler, efektler, HDR vs. derken “tablo gibi fotoğraf” cümlesini giderek çok duyar olduk.

 

Kimileri fotoğrafın olduğu gibi yani çekildiği gibi bırakılması gerektiğini savunurken, kimileri de gözlerimizi işlenmiş hatta gerçeküstü hale getirilmiş fotoğraflara iyice alıştırdı. Ancak fotoğraf nasıl sunulursa sunulsun, işin özünde izleyen kişiye belli şeyler aktarabilmeyi başarabilmiş ve ilgiyi üzerinde bir süre tutabilmiş ise başarılı olarak değerlendirilebilir.

 

 

Fotoğrafın bu süregiden düzenleme akışında Topaz Labs’ın ürettiği Impression (İzlenim) uygulaması gerçekten insanı hayrete düşürüyor. Soru şu; çektiğiniz fotoğrafların Monet, Van Gogh, Picasso, Cezanne gibi ressamlar tarafından birkaç dakika içinde resmedilmesini ister misiniz? Ya da bu mümkün mü?

 

Evet, mümkün ve çok da başarılı bir şekilde bu mümkün. Fotoğrafçılar için şimdiye dek pek çok farklı, yardımcı ve başarılı uygulamalar ortaya koyan Topaz Labs’ın Impression uygulaması fotoğrafı alıp başka bir boyuta taşıyor.

 

 

Pek çok farklı resim akımının, pek çok farklı ressamın fotoğrafınız üzerindeki çalışmalarını görebiliyor, bunlardan istediklerinizi seçip birkaç dakika içinde fotoğrafınızdan bir resim yaratabiliyorsunuz. Seçimi yaparken detaylara girerek fırça ebadı, fırça tuval tipi, vinyet, resimselliğin oranı vs. gibi pek çok ayara müdahale ederek gözünüze en uygun gelecek şekilde tüm ayarı yapabiliyorsunuz.

 

Manzara, portre, gece, natürmort gibi fotoğrafların bu uygulama sonrası neticeleri şaşırtıcı derecede güzel olabiliyor. 30 günlük bir deneme sürümünü webden indirerek kullanabilirsiniz. Photoshop üzerinden çalışabildiği gibi bağımsız bir program olarak da kullanmak mümkün.

 

 

Van Gogh, “gerçek ressamlar oldukları gibi çizmezler hissettikleri gibi çizerler”…

 

Bakalım fotoğraflarınızdaki duygular resme dönüştüğünde ortaya neler çıkacak.

 

Sevgilerimle,

 

Comments are closed.