please wait, site is loading

Blog

Holga Lens

Tarih:: Haziran 16, 2017 Yazar: admin |
Holga Lens

Holga Lens

İlk Holga fotoğraf makinesi 1981’de Çin’de üretilmiş.

 

Büyük ölçüde plastikten oluşan gövdesi ve plastik lensi ile düşük bütçeli Çinli kullanıcılara aile ve hatıra fotoğrafı çekmeleri için tasarlanmış bu makine, orta format filmler yaygın kullanımdan kalksa da üretildiği tarihten beri kendine kült bir takipçi kitlesi edinmeyi başarmış.

 

Holga’nın erken (artık klasik demek de mümkün) modelleri ilk üretildiği tarihte oldukça popüler olan 120 format film kullanıyor. Bu modeller 6 x 4.5 cm en-boy oranı ile çekim yapıyorlar. Kameranın arkasında filmi sardıkça ilerlediğini görebileceğiniz, kaçıncı pozda olduğunuzu gösteren kırmızı bir kutucuk var. Bu formatta 12 poz çekebiliyorsunuz.

 

 

İlerleyen tarihlerde 35mm ve pinhole gibi Holga modelleri de üretildi ve bu modeller, bizim daha alışık olduğumuz 36lık filmleri kullanıyorlar.

 

Holga, kontrastı düşük, kenarlara doğru bulanıklaşan ve kararan, bazen ışık sızdıran ucuz ve basit bir makine. İlk bakışta ”hata” olarak görülebilecek bu özellikleri sayesinde dünya çapında milyonlarca insan tarafından seviliyor ve kullanılmaya devam ediyor.

 

Holga, 60mm bir lens ve iki diyafram ayarından oluşuyor. f/8 ve f/11 olan bu diyafram ayarları, Holga makinelerde ”güneşli” ve ”yağmurlu” olarak değiştirilebilen iki seçenekten ayarlanır. f/8 yağmurlu, f/11 güneşli havalarda kullanılır.

 

 

Son derece dar olan bu diyafram ayarları dolayısıyla, Holga’yla kapalı havalarda ve akşam saatlerinde flaşsız çekim yapılması önerilmez. Yüksek ASA/ISO lu film kullanmak tavsiye edilir. Pozlama ise 1/100’de sabittir.

 

Holga’nın lensinin üzerindeki 4 küçük ikon fotoğrafını çektiğiniz model ya da görüntünün uzaklığını ortalama da olsa ayarlayabilmenizi sağlar. Bir portreye benzeyen ilk ikon, Holga lensini 1 metrelik bir uzaklığa ayarlar. Üç kişilik bir aileyi gösteren ikon, ortalama 3 metrelik bir uzaklık için idealdir. Bir grup insanı resmeden üçüncü ikon ise lensi 6 metreye kadar odaklar. Bir sıradağı resmeden dördüncü ikon, manzara fotoğrafları için kullanılır ve lensi 10 metre ve ötesine odaklar.

 

 

Holga günümüzde de bulunabilen, meraklılarınca yaygın olarak kullanılan bir fotoğraf makinesi. Öte yandan filmli kameraların giderek kullanımdan kalkması, film bulma, tab ettirme zorlukları vs. elbette pek çok kişinin bu ayrı bir görsel tat veren, eski ancak duygulara hitap eden makine ile tanışmasını imkansız kılıyor.

 

 

Modern DSLR makineler için Holga lenslerin üretildiğini duyduğumda heyecanlandım. Her ne kadar birebir aynı zevki vermeyeceğini bilsem de kısa sürede bu lenslerden edindim. Yaklaşık 24 USD civarındaki bu lens aparatı beni bir dönemin eski filmli makineleri günlerine götürdü.

 

Burada sizlerle de ilk deneme çekimlerimi paylaşmak istedim. Umarım hoşunuza gider.

Comments are closed.